Skip to content

177 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08619

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2007

Property Information

Block1697
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,300
37%
Improvement Value:$115,200
63%
Total Assessment$182,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,431+6.7%
2024$6,028+1.2%
2023$5,955+1.9%
2022$5,845+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945