Skip to content

2776 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1907

Last Sale Price
$112,500
Last Sale Date
Apr 20, 1988

Property Information

Block1697
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
30%
Improvement Value:$171,800
70%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,666+6.7%
2024$8,122+1.2%
2023$8,024+1.9%
2022$7,876+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 2439, Page 830

Property Built

Built

Year Built: 1907