Skip to content

2758 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 26, 2023

Property Information

Block1697
Lot71
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,912
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
28%
Improvement Value:$164,400
72%
Total Assessment$228,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,045+6.7%
2024$7,541+1.2%
2023$7,449+1.9%
2022$7,312+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 2421, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1916