Skip to content

48 Wilson AveTrenton, NJ 08619

Built 1996

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 28, 2019

Property Information

Block1700
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
26%
Improvement Value:$201,600
74%
Total Assessment$274,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,659+6.7%
2024$9,054+1.2%
2023$8,944+1.9%
2022$8,779+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,848DeedBook 6359, Page 1187Recorded3/4/2019

Property Sale

SaleMulti
$356,000
DeedBook 5212, Page 69

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 4744, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 2973, Page 335