Skip to content

82 Hoover AveTrenton, NJ 08619

Built 1991

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block1698
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,200
29%
Improvement Value:$173,400
71%
Total Assessment$245,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,655+6.7%
2024$8,112+1.2%
2023$8,014+1.9%
2022$7,867+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,764DeedBook 6388, Page 1001Recorded11/22/2019

Property Built

Built

Year Built: 1991