Skip to content

595 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08619

Built 1947

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block1702
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,479
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,400
29%
Improvement Value:$177,000
71%
Total Assessment$250,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,824+6.7%
2024$8,271+19.2%
2023$6,937+1.9%
2022$6,810+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,479DeedBook 6503, Page 1613Recorded10/19/2022

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,479DeedBook 6475, Page 1Recorded2/10/2022

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft1,479DeedBook 6411, Page 55Recorded8/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1947