Skip to content

86 Audrey PlTrenton, NJ 08619

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 25, 2025

Property Information

Block1697
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
29%
Improvement Value:$171,900
71%
Total Assessment$243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,581+6.7%
2024$8,043+1.2%
2023$7,945+1.9%
2022$7,799+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,484DeedBook 6586, Page 1602Recorded3/31/2025

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,484DeedBook 6235, Page 1007Recorded12/7/2015

Property Sale

SaleMulti
$299,900
DeedBook 4896, Page 35

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 2491, Page 763

Property Built

Built

Year Built: 1955