Skip to content

36 Cranbrook RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$95,000
Last Sale Date
Jun 17, 1985

Property Information

Block1702
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,600
32%
Improvement Value:$201,800
68%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,516+6.7%
2024$9,856+1.2%
2023$9,737+6.5%
2022$9,140+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 2295, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1960