Skip to content

52 Cranbrook RdTrenton, NJ 08690

Built 1965

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block1702
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
34%
Improvement Value:$186,500
66%
Total Assessment$282,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,955+6.7%
2024$9,331+8.6%
2023$8,591+6.5%
2022$8,065+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,460DeedBook 6484, Page 1122Recorded5/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$164,900
DeedBook 3064, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1965