Skip to content

16 Pasadena DrTrenton, NJ 08619

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 2023

Property Information

Block1702
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
38%
Improvement Value:$156,800
62%
Total Assessment$251,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+6.7%
2024$8,300+1.2%
2023$8,200+6.5%
2022$7,697+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965