Skip to content

6 Pasadena Dr

Trenton, NJ 08619

Built 1965

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Oct 9, 1999

Property Information

Block1702
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,900
31%
Improvement Value:$219,500
69%
Total Assessment$316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,150+6.7%
2024$10,451+1.2%
2023$10,324+6.5%
2022$9,691+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$192,500
DeedBook 3723, Page 94

Property Built

Built

Year Built: 1965