Skip to content

38 Pintinalli DrTrenton, NJ 08619

Built 1965

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
Nov 27, 1996

Property Information

Block1702
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
37%
Improvement Value:$157,800
63%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,895+6.7%
2024$8,337+1.2%
2023$8,236+6.5%
2022$7,731+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 3144, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1965