Skip to content

20 Alton RdTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2016

Property Information

Block1708
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
38%
Improvement Value:$137,900
62%
Total Assessment$221,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,552+6.9%
2024$7,063+1.3%
2023$6,974+6.8%
2022$6,531+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 2845, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1960