Skip to content

5 Beverly PlTrenton, NJ 08619

Built 1974

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Sep 24, 2012

Property Information

Block1711
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,490
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
29%
Improvement Value:$241,600
71%
Total Assessment$338,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,939+6.7%
2024$11,191+1.2%
2023$11,055+6.5%
2022$10,377+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$359,000
DeedBook 6156, Page 1680

Property Built

Built

Year Built: 1974