Skip to content

107 Kino BlvdTrenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Aug 29, 2008

Property Information

Block1621
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,471
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
28%
Improvement Value:$227,200
72%
Total Assessment$316,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,911+6.9%
2024$10,211+1.3%
2023$10,084+1.9%
2022$9,894+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$365,000
DeedBook 5971, Page 290

Property Sale

SaleMulti
$377,500
DeedBook 4842, Page 28

Property Built

Built

Year Built: 1973