Skip to content

502 Daniels AveTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$169,900
Last Sale Date
Sep 11, 2000

Property Information

Block1711
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
28%
Improvement Value:$211,500
72%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,311+6.7%
2024$9,665+7.3%
2023$9,009+6.5%
2022$8,457+7.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$169,900
DeedBook 3910, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1960