Skip to content

15 Cranbrook RdTrenton, NJ 08690

Built 1954

Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block1713
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.73

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
39%
Improvement Value:$157,700
61%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,856+6.9%
2024$8,285+1.3%
2023$8,182+6.7%
2022$7,665+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954