Skip to content

31 Cranbrook RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2020

Property Information

Block1713
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,589
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
35%
Improvement Value:$176,000
65%
Total Assessment$271,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,568+6.7%
2024$8,968+1.2%
2023$8,859+6.5%
2022$8,316+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,589DeedBook 6291, Page 1798Recorded7/10/2017

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 2971, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1960