Skip to content

11 Cranbrook Rd

Trenton, NJ 08690

Built 1955

Last Sale Price
$174,000
Last Sale Date
Jul 30, 1999

Property Information

Block1713
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
38%
Improvement Value:$157,900
62%
Total Assessment$256,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,043+6.7%
2024$8,476+1.2%
2023$8,373+6.5%
2022$7,860+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$174,000
DeedBook 3643, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1955