Skip to content

29 Cranbrook RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Aug 2, 1983

Property Information

Block1713
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
32%
Improvement Value:$199,900
68%
Total Assessment$295,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,428+6.7%
2024$9,774+16.6%
2023$8,379+6.5%
2022$7,866+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$84,000
DeedBook 2225, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1960