Skip to content

235 Paxson AveTrenton, NJ 08690

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block1716
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.85

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,500
29%
Improvement Value:$214,400
71%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,604+14.0%
2024$9,301+4.1%
2023$8,939+6.7%
2022$8,375+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$590,000
Sq Ft1,764DeedBook 6604, Page 1621Recorded10/17/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$535,000
Sq Ft1,764DeedBook 6529, Page 503Recorded7/24/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$429,000
Sq Ft1,764DeedBook 6465, Page 808Recorded11/29/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$210,000
Sq Ft1,764DeedBook 6435, Page 1683Recorded3/24/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1955