Skip to content

26 Pintinalli DrTrenton, NJ 08619

Built 1964

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 29, 2023

Property Information

Block1711
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,836
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,600
31%
Improvement Value:$209,100
69%
Total Assessment$303,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,702+11.3%
2024$9,618+1.2%
2023$9,502+6.5%
2022$8,919+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,836DeedBook 6543, Page 621Recorded12/12/2023

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2515, Page 419

Property Built

Built

Year Built: 1964