Skip to content

864 Estates BlvdTrenton, NJ 08690

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 18, 2025

Property Information

Block1933
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,757
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,000
31%
Improvement Value:$174,200
69%
Total Assessment$254,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,958+6.7%
2024$8,396+1.2%
2023$8,295+6.5%
2022$7,786+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft1,757DeedBook 6595, Page 931Recorded6/27/2025

Property Sale

SaleMulti
$139,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1964