Skip to content

9 Crestwood DrTrenton, NJ 08690

Built 1978

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Aug 21, 2015

Property Information

Block1718
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,372
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,500
27%
Improvement Value:$281,900
73%
Total Assessment$387,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,652+18.7%
2024$11,501+1.2%
2023$11,362+6.5%
2022$10,665+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$363,000

From:

To:

Sq Ft2,372DeedBook 6227, Page 636Recorded8/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 1978