Skip to content

545 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1977

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 22, 2010

Property Information

Block1718
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,600
32%
Improvement Value:$211,100
68%
Total Assessment$310,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,949+6.7%
2024$10,262+1.2%
2023$10,138+6.5%
2022$9,517+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$345,000
DeedBook 6065, Page 123

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 3383, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1977