Skip to content

313 Mercer St

Trenton, NJ 08690

Built 1968

Last Sale Price
$102,129
Last Sale Date
May 8, 2000

Property Information

Block1724
Lot52
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,056
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,800
29%
Improvement Value:$188,800
71%
Total Assessment$267,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,430+6.7%
2024$8,839+1.2%
2023$8,732+6.5%
2022$8,197+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$102,129
DeedBook 3824, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1968