Skip to content

1111 Nottingham Way

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block1729
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
23%
Improvement Value:$53,300
77%
Total Assessment$69,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,442+49.4%
2024$1,635+1.2%
2023$1,615-6.3%
2022$1,724+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$75,000
Sq Ft1,118DeedBook 6508, Page 1547Recorded12/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$7,800
DeedBook 6087, Page 808

Property Built

Built

Year Built: 1920