Skip to content

1267 Nottingham WayTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$79,900
Last Sale Date
Mar 10, 2005

Property Information

Block1734
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,102
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,200
34%
Improvement Value:$31,400
66%
Total Assessment$47,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,677+6.7%
2024$1,572+1.2%
2023$1,553-6.3%
2022$1,658+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 5013, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$35,001
DeedBook 4539, Page 81

Property Sale

SaleMulti
$39,000
DeedBook 2401, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1920