Skip to content

155 Norway AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 28, 2011

Property Information

Block1730
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,087
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
26%
Improvement Value:$69,900
74%
Total Assessment$94,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,344+6.7%
2024$3,135+1.2%
2023$3,097-6.3%
2022$3,305+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 6131, Page 606

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 2413, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1920