Skip to content

1243 Nottingham WayTrenton, NJ 08629

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 4, 2010

Property Information

Block1733
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,518
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
23%
Improvement Value:$60,600
77%
Total Assessment$78,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,756+6.7%
2024$2,583+1.2%
2023$2,552-6.3%
2022$2,724+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 2522, Page 841

Property Built

Built

Year Built: 1920