Skip to content

20 Waverly Pl

Trenton, NJ 08609

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2010

Property Information

Block1733
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
24%
Improvement Value:$101,700
76%
Total Assessment$134,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,740+6.7%
2024$4,443+1.2%
2023$4,389-6.3%
2022$4,685+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 2508, Page 513

Property Built

Built

Year Built: 1950