Skip to content

240 Woodlawn AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block1739
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,531
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,100
25%
Improvement Value:$53,300
75%
Total Assessment$71,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,516+6.7%
2024$2,358+1.2%
2023$2,330-6.3%
2022$2,487+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,531DeedBook 6388, Page 1853Recorded11/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$94,000
DeedBook 4694, Page 186

Property Sale

SaleMulti
$32,000
DeedBook 4071, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 1920