Skip to content

229 Norway AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Jan 19, 2012

Property Information

Block1747
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,556
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
22%
Improvement Value:$89,300
78%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,028+6.7%
2024$3,775+1.2%
2023$3,730-6.3%
2022$3,981+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 6146, Page 1813

Property Built

Built

Year Built: 1920