Skip to content

235 Massachusetts Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1960
Apartment

Last Sale Price
$5,463,415
Last Sale Date
Nov 8, 2018

Property Information

Block1741
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class10
Description2SB-80F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,200,000
25%
Improvement Value:$3,544,800
75%
Total Assessment$4,744,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$160,522+11.0%
2024$144,605+4.3%
2023$138,678-6.3%
2022$148,028+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$5,463,415

From:

To:

DeedBook 6349, Page 997Recorded11/26/2018

Property Sale

SaleMulti
$3,300,000
DeedBook 4933, Page 132

Property Sale

SaleMulti
$1,200,000
DeedBook 2712, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1960