Skip to content

241 Atlantic AveTrenton, NJ 08609

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 19, 2018

Property Information

Block1741
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,900
23%
Improvement Value:$113,500
77%
Total Assessment$147,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,194+6.7%
2024$4,869+1.2%
2023$4,810-6.3%
2022$5,134+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3625, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1940