Skip to content

205 Atlantic Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1950

Last Sale Price
$124,500
Last Sale Date
Oct 31, 2002

Property Information

Block1741
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,600
26%
Improvement Value:$100,100
74%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,747+6.7%
2024$4,449+1.2%
2023$4,395-6.3%
2022$4,692+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$124,500
DeedBook 4405, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1950