Skip to content

1740 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1955
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 13, 2023

Property Information

Block1742
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class10
Description2SS G3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,182
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,200
18%
Improvement Value:$568,400
82%
Total Assessment$696,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,548+6.7%
2024$23,009+1.2%
2023$22,730-6.3%
2022$24,263+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft6,182DeedBook 6530, Page 909Recorded8/4/2023

Property Built

Built

Year Built: 1955