Skip to content

1855 E State StTrenton, NJ 08619

Built 1968

Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block1642
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class10
Description1S S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,870
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,300
27%
Improvement Value:$354,700
73%
Total Assessment$488,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,197+6.7%
2024$16,119+22.9%
2023$13,117-6.3%
2022$14,002+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968