Skip to content

634 Arena DrTrenton, NJ 08610

Built 1997
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Jul 10, 2002

Property Information

Block2243
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page178

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,848
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,600
41%
Improvement Value:$319,400
59%
Total Assessment$545,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,206+6.7%
2024$18,001-1.5%
2023$18,273-10.9%
2022$20,513+3.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$700,000
DeedBook 4317, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1997