Skip to content

201 Norway AveTrenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Apr 20, 2018

Property Information

Block1747
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
19%
Improvement Value:$130,700
81%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,691+6.7%
2024$5,334+1.2%
2023$5,270-6.3%
2022$5,625+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 6332, Page 1704Recorded7/10/2018

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,596DeedBook 6227, Page 1370Recorded9/3/2015

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 4904, Page 43

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4263, Page 49

Property Sale

SaleMulti
$40,755
DeedBook 3654, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1900