Skip to content

311 Norway AveTrenton, NJ 08609

Built 1912

Last Sale Price
$72,500
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block1747
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
21%
Improvement Value:$91,800
79%
Total Assessment$116,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,116+6.7%
2024$3,858+1.2%
2023$3,811-6.3%
2022$4,068+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$72,500
DeedBook 4375, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1912