Skip to content

313 Norway AveTrenton, NJ 08609

Built 1912

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Aug 30, 2002

Property Information

Block1747
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,000
22%
Improvement Value:$88,500
78%
Total Assessment$113,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,000+6.7%
2024$3,749+1.2%
2023$3,704-6.3%
2022$3,953+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4375, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1912