Skip to content

1828 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1912

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block1747
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
16%
Improvement Value:$122,900
84%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+6.7%
2024$4,819+11.8%
2023$4,310-6.3%
2022$4,601+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft2,176DeedBook 6503, Page 532Recorded10/12/2022

Property Sale

SaleMulti
$128,000
DeedBook 4894, Page 197

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3165, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1912