Skip to content

211 Johnston AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2000

Property Information

Block1749
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$22,600
24%
Improvement Value:$71,500
76%
Total Assessment$94,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,316+6.7%
2024$3,108+1.2%
2023$3,070-6.3%
2022$3,278+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920