Skip to content

225 Johnston Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1925

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block1749
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
13%
Improvement Value:$167,400
87%
Total Assessment$192,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+23.5%
2024$5,480+1.2%
2023$5,413-6.3%
2022$5,778+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft1,788DeedBook 6555, Page 1575Recorded5/6/2024

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 2094, Page 587

Property Built

Built

Year Built: 1925