Skip to content

221 Johnston AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$36,100
Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block1749
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,338
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
22%
Improvement Value:$84,100
78%
Total Assessment$107,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,795+6.7%
2024$3,557+1.2%
2023$3,514-6.3%
2022$3,751+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$36,100

From:

To:

Sq Ft1,338DeedBook 6219, Page 786Recorded5/28/2015

Property Sale

SaleMulti
$22,249
DeedBook 6205, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 3042, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1920