Skip to content

1910 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block1751
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class10
Description2S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,200
17%
Improvement Value:$160,800
83%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,837+6.7%
2024$6,408+19.9%
2023$5,345-6.3%
2022$5,705+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$10
DeedBook 6554, Page 1228

Property Sale

SaleMulti
$195,000
DeedBook 5641, Page 33

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4851, Page 83

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 3092, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1965