Skip to content

305 Park LaTrenton, NJ 08609

Built 1910

Last Sale Price
$38,500
Last Sale Date
Apr 26, 1984

Property Information

Block1751
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,600
28%
Improvement Value:$71,000
72%
Total Assessment$98,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,225+7.3%
2024$3,007-6.5%
2023$3,217-6.3%
2022$3,434+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$38,500
DeedBook 2250, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1910