Skip to content

1914 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1960
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block1751
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,000
28%
Improvement Value:$109,400
72%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,335+6.7%
2024$5,001+1.2%
2023$4,940-6.3%
2022$5,273+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$220,000
Sq Ft1,612DeedBook 6581, Page 394Recorded1/27/2025

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5458, Page 6

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook 2084, Page 570

Property Built

Built

Year Built: 1960