Skip to content

124 Waverly PlTrenton, NJ 08609

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 29, 2025

Property Information

Block1755
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,112
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,700
20%
Improvement Value:$104,400
80%
Total Assessment$131,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,620+43.9%
2024$3,211+1.2%
2023$3,172-6.3%
2022$3,385+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
Sq Ft1,112DeedBook 6608, Page 1943Recorded11/13/2025

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,112DeedBook 6527, Page 1150Recorded7/5/2023

Property Sale

Sale
$111,250
Sq Ft1,112DeedBook 6504, Page 619Recorded10/24/2022

Property Sale

SaleMulti
$159,000
DeedBook 5175, Page 122

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 2540, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1940